10 rad na pierwsze spotkanie BNI

 | 

Mateusz Bacański, Dyrektor Narodowy BNI Polska
Ivan Misner, Założyciel BNI

Dołączyłeś do BNI i czujesz podekscytowanie ale i niepokój na myśl o pierwszym spotkaniu swojej Grupy? Jesteś gotowy na rozwijanie biznesu w oparciu o marketing rekomendacji i nie możesz doczekać się momentu, w którym będziesz wymieniać się kontaktami z pozostałymi przedsiębiorcami działającymi w BNI? Zastanawiasz się jednak, jak maksymalnie wykorzystać członkostwo w BNI, i co zrobić, by czerpać ze spotkań jak najwięcej korzyści?

Poznaj aż 10 wypróbowanych i skutecznych sposobów na udanie i skuteczne pierwsze spotkanie w Grupie BNI.

1. Bądź punktualny

Nic nie wysyła wyraźniejszej wiadomości do Członków Grupy, którzy będą wspierać rekomendacjami rozwój Twojego biznesu, niż to, że przybywasz na spotkania punktualnie. W ten sposób wyrażasz zaangażowanie i podkreślasz swoją wiarygodność. Dobrym pomysłem jest przybycie na spotkanie 10 minut wcześniej, co pozwoli ci przygotować się do niego i nawiązać znajomości w kuluarach, jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem.

2. Ubierz się stosownie

Zadbaj o to, by wyglądać formalnie, prezentować się świeżo i schludnie. Zachowuj się profesjonalnie, bądź uprzejmy i przyjazny dla wszystkich – nie tylko dla uczestników spotkania, ale również wobec innych osób, z którymi przyjdzie Ci tego dnia rozmawiać. Jako przedsiębiorca doskonale wiesz, jak ważny jest profesjonalny wizerunek. Dlaczego w BNI miałoby być inaczej? Pamiętaj, że to również spotkanie biznesowe.

3. Poznaj dobrze wszystkich Członków swojej Grupy.

Jeżeli nie będziesz miał czasu, by poznać przedsiębiorców należących do Twojej Grupy, nie będą w stanie Ci pomóc i przekazywać poleceń. Jednocześnie Ty nie będziesz potrafił im udzielić wsparcia i wnieść do Grupy atrakcyjnych rekomendacji. Dowiedz się więc, czym Członkowie zajmują się w swoich firmach, jakie są ich cele na najbliższy czas, a także jakich rekomendacji oczekują.

 

4. Słuchaj

Dr Ivan Misner zawsze powtarza nowym Członkom: “Masz dwoje uszu i jedne usta, wykorzystaj je proporcjonalnie”. Najszybszym sposobem zdobycia informacji na temat Członków należących do Twojej Grupy, a także zdobycie doświadczenia w BNI, jest słuchanie tego, co inni przedsiębiorcy mają do powiedzenia.

5. Zadawaj pytania

Na pewno znasz stare powiedzenie: “Proście, a będzie Wam dane”. Zasada jest więc prosta: jeśli czegoś nie rozumiesz, nie bój się zapytać. Tak wygląda proces nauki. Zadawanie pytań przyniesie Ci wiele korzyści: nie tylko staniesz się widoczny na tle Grupy i dasz się bliżej poznać, ale także zademonstrujesz swoją branżową wiedzę i pokażesz zaangażowanie.

6. Angażuj się

Fakt, że jesteś nowym Członkiem i dopiero zaczynasz swoją działalność w BNI nie oznacza, że nie możesz włączyć się w rozwój Grupy. Statystyki BNI pokazują, że Członkowie pełniący funkcje w Grupie, zyskują więcej poleceń i czerpią jeszcze więcej korzyści z członkostwa. Staraj się więc regularnie uczestniczyć w szkoleniach i warsztatach organizowanych przez BNI lub dołączyć do Zarządu Grupy. A może zdecydujesz się na otwarcie Grupy w innym mieście?

7. Bądź komunikatywny

Każda organizacja biznesowa ma swoje własne “niepisane” zasady dotyczące sposobu komunikowania się i funkcjonowania. Zadawaj jak najwięcej pytań osobom, które mają doświadczenie w działalności w BNI, ucz się biznesowego żargonu i używaj go, gdy tylko nadarzy się ku temu okazja.

8. Unikaj plotek

Plotki towarzyszą nam wszędzie, nawet w BNI. Pamiętaj jednak, jaki cel przyświecał Ci, gdy dołączasz do organizacji – chcesz rozwinąć lub prawidłowo zbudować swój biznes. W związku z tym czas spędzany z Członkami Grupy powinieneś poświęcić na budowanie relacji i wzmacnianie zaufania. Plotkowanie nie przyczyni się do generowania rekomendacji.

9. Nie wychodź pierwszy ze spotkania

Jednym z najlepszych sposobów na zwiększenie swojego zaangażowania w BNI jest zostawanie kilka minut po spotkaniu i kontynuowanie rozmów z Członkami: rozmawiajcie o rekomendacjach, sytuacji firmy, atrakcyjnych poleceniach. Takie zachowanie pokaże Twojej Grupie, że zależy Ci na wsparciu ich firm w rozwoju i podkreśli Twoje poważne podejście.

10. Bądź pozytywnie nastawiony

Kilka pierwszych spotkań Grupy może sprawić, że będziesz czuć się przytłoczony mnogością i natłokiem informacji, próbami zapamiętania każdej osoby, wypełnianiem karteczek z rekomendacjami, przekazywaniem i otrzymywaniem wizytówek. Uśmiechaj się, czerp z tego przyjemność, bądź optymistycznie nastawiony i… nie bój się chociaż na chwilę rozluźnić!