5 najmniej przydanych umiejętności networkingowych

 | 

Ryszard Chmura, Dyrektor Narodowy BNI
Ivan Misner, Założyciel BNI

W ciągu ponad 30 lat działalności naszej organizacji, odkryliśmy, że większość ludzi zakłada, że bycie osobą ekstrawertyczną jest zaletą w networkingu. Jakiś czas temu postanowiliśmy przeprowadzić badania wśród 3 400 członków z całego świata, chcąc poznać odpowiedź na pytanie, czy lepszymi networkerami są ekstrawertycy czy może introwertycy. 

Czy ekstrawertycy naprawdę uchodzą za najlepszych networkerów? Czy bezpośredniość i pewność siebie są kluczem do odniesienia sukcesu w networkingu? Które z cech, postrzeganych jako najbardziej przydatne
w networkingu, są zbędne?  Na podstawie wyników badań, wyodrębniliśmy 5 najmniej istotnych umiejętności networkerów, które omawiamy w tym artykule. 

5.Pewność siebie

Na podstawie wspomnianego badania, piątą najmniej przydatną umiejętnością networkingową jest nieustraszoność. Większą skłonność do bycia nieustraszonymi i pewnymi siebie mają ekstrawertycy, ale
w przypadku networkingu, i umiejętności dobrego networkera, cechy te nie miały znaczenia dla przeważającej liczby osób.

4. Umiejętności sprzedażowe

Ekstrawertycy znacznie częściej dążą do zamknięcia sprzedaży niż robią to introwertycy. To umiejętność, która zawsze oceniana jest jako jedna z ważniejszych w przypadku networkingu. Badania wykazały, że jest wręcz odwrotnie i umiejętności sprzedażowe nie są brane pod uwagę w tak dużym stopniu. W końcu w networkingu nie chodzi o sprzedaż, a nawiązanie kontaktu i zbudowanie relacji biznesowej. Wiele osób niestety popełnia błąd i spotkania networkingowe traktuje jako okazję do szybkiej sprzedaży swoich usług lub produktów.

 

blog kwiecien - sprzedaż

 

3. Stanowczość

Na trzecim miejscu uplasowała się umiejętność promowania własnej osoby. Ten wynik jest dość zaskakujący – jak autopromocja może nie być ważną umiejętnością dla networkera? Cóż, odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Aby networking był efektywny, musi być skierowany na relacje, nie na transakcje. Bardzo niewielu introwertyków możne nazwać siebie autopromotorami, stąd też jest to kolejny przykład na to, że introwertyk może mieć udany i efektywny networking.

2. Bezpośredniość

Kolejną najmniej istotną umiejętnością jest bezpośredniość. To interesujące spostrzeżenie, ponieważ bycie bezpośrednim w biznesie jest często uważane jako zaleta. Jednakże jeśli chodzi o networking, bezpośrednie osoby wydają się być bardziej nachalne i nie są odbierane jako osoby dążące do budowania silnych relacji.

 

blog kwiecien - online networking

1.Aktywność w mediach społecznościowych.

Najmniej istotną cechą charakteryzującą dobrych networkerów to biegłość i aktywność w mediach społecznościowych. Wiele osób uważa, że networking w sieci jest wystarczający i w pełni efektywny. Wierzymy, że networking internetowy niesie ze sobą dużą wartość, ale nigdy nie zastąpi spotkania twarzą w twarz i osobistej rozmowy.

 

Jeśli więc zależy Ci na podniesieniu jakości swojego networkingu, zwracaj uwagę nie tylko na najbardziej przydatne cechy networkerów, ale też na te najmniej istotne. Świadomość i wiedza na temat tego co robić
i czego unikać pomoże ci wznieść swój networking na wyższy poziom.