Jak zdobyć i wykorzystać rekomendacje?

 | 

 Jak pozyskać rekomendacje?

Jeżeli nie posiadasz wielu kontaktów biznesowych, to pozyskanie wartościowych rekomendacji na własną rękę może być bardzo trudne. Niektórzy młodzi przedsiębiorcy myślą, że udział w szkoleniach i kursach da im takie znajomości, które kiedyś zostaną w ten sposób wykorzystane. Niestety dzieje się tak w bardzo małej ilości przypadków, ponieważ kursy nie są miejscem na przekazywanie rekomendacji, a ich celem nie jest nawiązywanie nowych kontaktów biznesowych

Zastanawiając się, jak zdobyć rekomendacje, warto skupić się nad tym, gdzie ich szukać. Najlepszym, czyli najskuteczniejszym miejscem są specjalistyczne organizacje, które zrzeszają przedsiębiorców z różnych dziedzin, zainteresowanych szeroko rozumianym networkingiem, czyli przekazywaniem sobie rekomendacji.

Jak wykorzystać rekomendacje?

Jeżeli już wstąpisz do takiej organizacji, to będziesz brał udział w cyklicznych porannych spotkaniach biznesowych, eventach, szkoleniach motywacyjnych, imprezach integracyjnych. Na pewno otrzymasz jakąś rekomendację, zostaniesz komuś polecony lub Ty sam polecisz kogoś swojemu klientowi. Najważniejsze w wykorzystywaniu takich rekomendacji jest to, by zrobić to dobrze. Pracując cały czas nad ofertą swojej firmy, rozwijając działalność i wznosząc się na kolejne szczeble profesjonalizmu, możesz dać swoim nowym klientom najlepszy produkt lub usługę, dzięki czemu zyskasz kolejnych stałych odbiorców. Nie bój się proponować im nowych dodatkowych rozwiązań i podążaj za mottem:

„Klient zawsze potrzebuje mojej usługi lub produktu. Może tylko o tym jeszcze nie wiedzieć.”

Pamiętaj też o tym, by podziękować biznesmenowi, który wystawił Ci dobre rekomendacje. A gdy tylko pojawi się taka okazja, to nie zapomnij się jemu odwdzięczyć dokładnie tym samym.