Ludzie BNI Polska: Jakub Jarzynka

 | 

BNI Polska

Od dziecka był związany ze sportem. Z boiska piłkarskiego wyniósł wiele ciekawych lekcji, które wykorzystuje w biznesie. Jedna z nich mówi o wykonywaniu odpowiednich zadań i otaczaniu się właściwymi ludźmi. Dziś wie, że aby rozwijać się biznesowo, musi przebywać w środowisku przedsiębiorców bardziej doświadczonych od siebie. Kiedyś na szkoleniu usłyszał motto: „roślina do wzrostu nie potrzebuje motywacji, tylko odpowiedniego środowiska”. Powyższe spowodowało, że rozpoczął swoją przygodę z biznesem przez rekomendacje w BNI Polska, dołączając do jednej z lubelskich Grup. Poznajcie Jakuba Jarzynkę, Dyrektora Regionalnego z Lublina.

 

BNI wspiera przedsiębiorców od samego początku

Jakub Jarzynka o organizacji BNI dowiedział się w 2018 roku od znajomego przedsiębiorcy. Początkowo nie wierzył w ideę regularnego spotykania się z innymi przedsiębiorcami o bardzo wczesnej porze. Jednak z ciekawości udał się na jedno ze spotkań Grupy BNI Fortuna. Okazało się, że jest to środowisko, w którym chciałby przebywać. Od początku członkostwa angażował się w życie zespołu. Na każdym kroku szukał możliwości współpracy. Poznał i zrozumiał główną zasadę BNI – Givers Gain. Wiedział, że jeśli pomoże innym, to inni pomogą jemu. Szybko przekonał się, że to działa! Ponadto, aby zbudować swoją widoczność, angażował się w różne dodatkowe inicjatywy. Zauważył to Łukasz Milewski, zarządzający Regionem BNI Lublin. Po pewnym czasie zaproponował mu wspólny rozwój organizacji w mieście. Jakub początkowo odmówił, jednak, po drugiej próbie podjął rękawicę. Jego przygoda w strukturach organizacji trwa już 2 lata, i jak sam twierdzi, szybko się nie skończy.

Znajdź aktywną Grupę BNI w Twoim mieście

 

Jak BNI zmienia się dla przedsiębiorców?

Zdaniem Jakuba, od czasu jego pierwszej styczności z BNI, organizacja mocno się zmieniła. Przede wszystkim wzrósł poziom pomocy i mentoringu dla członków BNI. Dzisiaj każda nowa osoba ma dużo większe wsparcie. Od samego początku czuje, że ma za sobą grono ludzi, do których może się zwrócić gdy czegoś potrzebuje. Uczestniczy także w szkoleniu wprowadzającym Members Success Program, którego treść jest doskonalona z każdym rokiem. Dzięki temu przedsiębiorcy lepiej poznają narzędzia proponowane przez BNI. Chcemy, aby każdy nowy Członek BNI wykorzystywał cały potencjał BNI w sposób dający maksymalnie duże korzyści. Sam także wiele się nauczył. Przede wszystkim potrafi wsłuchiwać się w potrzeby przedsiębiorców i przekazywać efektywne rekomendacje biznesowe.

Co BNI daje przedsiębiorcy?

BNI tworzy społeczność i narzędzia, które wspierają przedsiębiorców w rozwoju ich firm. Odbywa się to na różnych płaszczyznach: zdobywania nowych klientów i bardziej wartościowych zleceń oraz wejścia na nowe rynki. Dużą wartością jest także dzielenie się wiedzą i doświadczeniem, czy tworzenie nowych biznesów. Jakub podkreśla, że każda firma jest na innym etapie rozwoju i posiada inne potrzeby. Dlatego też ogromnym plusem organizacji jest to, że oferuje szeroki wachlarz usług i narzędzi, z których każdy jest w stanie wybrać coś dla siebie. W łatwy sposób można uzyskać dostęp do wymarzonego klienta. Jesteśmy w stanie rozwijać i promować swoją firmę w innych miastach w Polsce i za granicą. BNI umożliwia korzystanie z wiedzy i doświadczenia innych przedsiębiorców. Jakub dodaje, że BNI to „szwedzki stół” dla przedsiębiorców, do którego mogą podejść i wziąć coś co ich aktualnie najbardziej interesuje.

Co oznacza praca w BNI?

Jakub jest zwolennikiem stwierdzenia, że Dyrektor BNI to konsultant biznesowy. Spotykając się z Członkami Grup BNI czy z przedsiębiorcami z zewnątrz, rozmowa zawsze dotyczy firmy tej osoby. Dyrektor dopytuje, czym się zajmuje, jakich klientów obsługuje, jakie ma plany na przyszłość. Ważne jest także poznanie wyzwań, z jakimi się mierzy. W BNI działa wielu przedsiębiorców z podobnej branży i z podobnymi problemami. Sprawia to, że można ich ze sobą połączyć i umówić na spotkanie. Często takie powiązanie owocuje rozwiązaniem problemu i realizowaniem jednorazowego biznesu lub długookresową współpracą. Dodatkowo Dyrektor podpowiada, z jakich narzędzi BNI dany przedsiębiorca powinien skorzystać, aby wejść na wyższy poziom. Zdaniem Jakuba największym motywatorem do pracy jest wdzięczność osób, którym udało mu się pomóc. Zwłaszcza w momencie osiągnięcia przez nich sukcesu lub zrealizowania założonego wcześniej celu.

Jak rozwija się przedsiębiorczość w Lublinie?

Lublin to miasto z niesamowitym potencjałem biznesowym, a wielu lubelskich przedsiębiorców ma genialne pomysły i chęć zaistnienia nie tylko w Polsce, ale również na całym świecie. W ostatnim czasie w Lublinie powstało wiele wartościowych biznesów. A to zapewne nie koniec.

„W BNI podoba mi się to, że efekty pracy pokazujemy w postaci konkretnych liczb. Nie ukrywam, że jest to element, który miał duży wpływ na dołączenie przeze mnie do organizacji jako członek. W 2021 roku 4 lubelskie Grupy BNI wygenerowały około 30 mln zł dodatkowego przychodu. „Dodatkowego”, czyli prawdopodobnie by go nie było, gdyby nie to, że Ci ludzie poznali się i współpracują w ramach Grupy BNI.”

Warto w tym miejscu przypomnieć jedną z najbardziej spektakularnych rekomendacji, jaka miała miejsce w Lublinie pod koniec 2021 roku. Krzysztof Janiszewski (Zakład Robót Remontowo-Budowlanych) z Grupy BNI Fortuna przekazał rekomendacje Członkowi Grupy, którym był Michał Purc z firmy Voltmax. Ta jedna rekomendacja zaowocowała biznesem na kwotę powyżej 8 mln zł. Chodziło o montaż całej instalacji elektrycznej w remontowanym budynku Prokuratury w Lublinie.

Przeczytaj więcej na temat rekordowej rekomendacji z Lublinaksiążka o rekomendacjach biznesowych

Zapoznaj się z historiami przedsiębiorców, którzy osiągnęli sukces dzięki rekomendacjom