Paweł Marianowski – pozycja lidera biznesu zobowiązuje

 | 

BNI Polska

Niezależnie od tego, czy jesteś niezależnym właścicielem biznesu, czy pracujesz dla większej firmy, bycie liderem może być wyzwaniem. I chociaż niektórym przywództwo przychodzi naturalnie, inni być może będą musieli nad nim popracować. Ważne jest, aby podpatrywać liderów i starać się czerpać z ich wiedzy i doświadczenia. BNI Polska to największa społeczność przedsiębiorców, która zrzesza liderów i właścicieli firm chcących rozwijać biznes przez rekomendacje. Jednym z nich jest Paweł Marianowski, właściciel Optimal Synergy, firmy zajmującej się aktywizacją na rynku pracy osób z niepełnosprawnościami. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się jakie cechy powinien posiadać prawdziwy lider i jak rozwijać swoje kompetencje managerskie razem z BNI Polska.

 

Jak zostać prawdziwym liderem z BNI Polska?

Paweł Marianowski swój biznes rozwija od dziesięciu lat. Przez ten czas napotkał wiele trudności i wyzwań, z którymi poradził sobie perfekcyjnie. Teraz może dzielić się zdobytą wiedzą z innymi. Poniższe wskazówki mogą być pomocne w budowaniu kompetencji przywódczych:

Daj przykład: nawet jeśli nikt nie patrzy – zachowuj się tak, jakby wszyscy obserwowali.
Komunikuj się często i na czas: Twoi pracownicy są najważniejszymi interesariuszami. Bądź tak przejrzysty i jasny, jak to tylko możliwe. Podziel się swoją wizją i zdobytymi lekcjami. Świętuj sukcesy. I pamiętaj, komunikacja to proces dwukierunkowy. Szukaj informacji zwrotnych i zachęcaj do rozmowy, kiedy tylko możesz.
Starannie dobieraj swój zespół: inwestuj w ludzi o różnych umiejętnościach. Rozpoznaj i wykorzystaj każdą z ich mocnych stron. Zespół ludzi, którymi się otaczasz, będzie decydował o Twoim sukcesie.
Zachęcaj do produktywności: rozpoczynaj spotkania na czas. Określ swoje cele i trzymaj się planu, jeśli to możliwe. Zachęć wszystkich do udziału – nie tylko tych, którzy mówią najgłośniej i chętnie się udzielają. Zaufaj swojemu zespołowi, a będzie to gwarantem produktywności i ciężkiej pracy.
Dbaj o atmosferę: choć biznes jest z pewnością poważny, najlepsi liderzy wiedzą, jak wzbudzać emocje i bawić się ze swoimi zespołami. Tworzenie pozytywnej kultury i atmosfery jest ważne!

 

Jak rozwinąć firmę poprzez rekomendacje?

Firma Pawła Optimal Synergy powstała w 2013 roku i zajmuje się zatrudnieniem wartościowych pracowników dla klientów zewnętrznych. Dla dużych firm, które nie zatrudniają osób niepełnosprawnych, optymalizuje wpłaty do PFRON. Dodatkowo aktywizuje osoby niepełnosprawne, co jest misją przedsiębiorstwa. Obecnie firma zatrudnia 30 osób i monitoruje prace 35 rekrutowanych osób u klientów. Paweł w swojej pracy często wykorzystuje swoje kompetencje przywódcze. Dzieje się tak zwłaszcza dlatego, że specyfiką i wyzwaniem biznesu jest dotarcie do osób decyzyjnych w dużych firmach i możliwość rozmowy na temat zatrudnienia jak i optymalizacji. Jako, że od początku swojej działalności bazował na rekomendacjach, naturalnym krokiem było przystąpienie przez niego do BNI. Stało się to w 2011 roku, kiedy pracował jeszcze w innej branży. W 2012 roku założył swoją pierwszą firmę i postanowił pozostać w BNI. Zwłaszcza dlatego, że widział ogromny potencjał drzemiący w rekomendacjach oraz w samej organizacji. O swoich sukcesach i wartościowych rekomendacjach mógłby mówić wiele. Jednak o jakości jego usług świadczy przede wszystkim fakt, że jest doceniany przez swoich klientów, a w portfolio posiada dużych graczy, m.in. Lotnisko Modlin, Siemens HealthCare, Feuvert i Norauto.

Zapoznaj się z ofertą szkoleniową BNI Polska

 

Jak BNI Polska pomaga w rozwoju warszawskich przedsiębiorców?

Paweł wymienia wiele korzyści płynących z obecności w BNI. Przede wszystkim w czasach kryzysu lub przestoju może liczyć na pomoc ze strony innych przedsiębiorców. Działo się to zwłaszcza podczas pandemii koronawirusa w 2020 roku. Dodatkowo w latach 2013 – 2018 firma Pawła urosła z 25 do 197 pracowników, w znaczącej części przy współpracy z osobami rekomendowanymi przez BNI. 10-letnia obecność w organizacji, jest częścią jego biznesu i życia. Dzięki niej miał okazję poznać wielu interesujących przedsiębiorców. Ponadto Paweł wie, że w BNI ważna jest aktywność i przestrzeganie zasad. Dla niego najważniejsza jest ta mówiąca o tym, że „Dający, dostaje”, czyli Givers Gain. Działając w ten sposób udało mu się wesprzeć rozwój innych przedsiębiorców, co skutkowało podziękowaniami za biznes na kwotę 14.351.924 zł. Osobie, która się waha, czy przystąpić do BNI radzi, że najlepiej jest ocenić organizacją od środka, podpatrując pracę liderów, którzy osiągają bardzo dobre wyniki. A liczby nie kłamią! Tylko w ciągu ostatnich 12 miesięcy przedsiębiorcy z Warszawy i okolic rozwijający biznes z BNI przekazali sobie ponad 7 500 rekomendacji, które wygenerowały kwotę 57 mln PLN ich dodatkowego przychodu. To pokazuje, że naprawdę warto!

Przeczytaj także, jak osiągnąć sukces w branży budowlanej