Spotkanie 1 na 1 w 9 krokach. Jak efektywnie się przygotować?

 | 

BNI Polska

Jako nowy Członek Grupy BNI, masz możliwość nawiązania relacji biznesowych z ponad 40-stoma przedsiębiorcami z różnych branż. Aby ich lepiej poznać, powinieneś odbywać z nimi spotkania 1 na 1. Sprawdź, jak efektywnie przygotować się spotkania i wynieść z niego jak najwięcej korzyści.

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 

Zaufanie kluczem do rekomendacji

Każdy przedsiębiorca powinien wiedzieć, że rozwój firmy opiera się nie tylko na dobrym pomyśle, a przede wszystkim na nawiązywaniu relacji biznesowych. Utrzymywanie silnych relacji wpływa na otrzymywanie dobrych rekomendacji i rozwój firmy. BNI jest jedyną organizacją na świecie, w której Członkowie mogą pozyskiwać zlecenia z rekomendacji oparte na długotrwałych relacjach. Takie relacje biznesowe możesz nawiązywać i zacieśniać, odbywając spotkania 1 na 1.

 

Spotkania 1 na 1. Dlaczego warto?

Jeżeli niedawno dołączyłeś do BNI, jesteś jeszcze na etapie budowania swojej sieci kontaktów i pragniesz poznać Członków Grupy. To ważne, by nawiązać kontakt ze wszystkimi przedsiębiorcami należącymi do Grupy, ponieważ będziesz z nimi współpracować, przekazywać rekomendacje przez cały okres swojego członkostwa w BNI. Nie osiągniesz sukcesu w generowaniu rekomendacji, jeśli nie będziesz znał innych przedsiębiorców, ich potrzeb oraz oczekiwań. Pierwszym z etapów procesu rekomendacji jest zaufanie, które musisz zbudować. Najlepszym sposobem na poznanie Członków Grupy są regularne spotkania 1 na 1.

 

5 głównych powodów, dlaczego warto odbywać spotkania 1 na 1:

1.Poznajemy biznes innych przedsiębiorców.

2. Budujemy relacje biznesowe w grupie.

3. Poznajemy się lepiej i budujemy wzajemne zaufanie.

4. Poznajemy swoje oczekiwania dotyczące rekomendacji, zleceń i klientów.

5. Rozmawiamy o biznesie i rozwijamy się.

 

Jak przygotować się do spotkania 1 na 1?

1.Plan i lista

Zaplanuj dokładnie, z kim chcesz się spotkać, a zacznij od przedsiębiorców, z którymi możesz nawiązać współpracę na zasadzie Power Teamu i kompleksowo obsługiwać tych samych klientów. Sprawdź, jakie branże i firmy wchodzą w skład Twojej grupy BNI i przygotuj listę swoich potencjalnych partnerów. Spotkania 1 na 1 to spotkania biznesowe, ale traktuj je jak spotkanie z ważnym partnerem biznesowym, nie klientem. Dlatego też pamiętaj, by nie sprzedawać mu swoich usług lub produktów.

 

blog

2. Termin i miejsce

1 na 1 to spotkanie indywidualne, więc dobrze jest przeprowadzić je w biurze, restauracji lub sali konferencyjnej. Zadbaj o to, by nikt obok nie przysłuchiwał się rozmowie. Ustal termin, który będzie dogodny dla Ciebie i Twojego rozmówcy. Spotkania 1 na 1 trwają przeważnie około godziny, ale zarezerwuj na nie więcej czasu, by nie przerywać rozmowy.

3. Research/rozeznanie

Przygotuj się do spotkania z dużym wyprzedzeniem i przeprowadź dokładne rozeznanie.
Zwróć szczególną uwagę na przegląd materiałów biznesowych dotyczących osób, z którymi odbędziesz spotkanie. Zbierz informacje na temat ich firm, osiągnięć i kluczowych projektów. Przygotuj też kilka istotnych pytań, które zadasz swoim rozmówcom.

4. GAINS

Uzupełnij i prześlij swojemu rozmówcy Arkusz GAINS i zapoznaj się dokładnie z informacjami, które otrzymasz od niego. Arkusz GAINS to dokument, w którym opisujemy swoje biznesowe cele, osiągnięcia, zainteresowania, sieci kontaktów oraz umiejętności. Dzięki takim informacjom będziecie wiedzieć, o czym rozmawiać, przygotujecie wcześniej pytania, a czasami nawet rekomendacje.

5. Wygląd

Pamiętaj o odpowiednim ubiorze i zadbaniu o swój wygląd: załóż formalny garnitur/garsonkę, by prezentować się świeżo i schludnie. Zachowuj się profesjonalnie.

6. Punktualność

Zawsze docieraj na czas na spotkania biznesowe, tak aby nie marnować czasu na innych ludzi, którzy muszą na Ciebie czekać. Pamiętaj też, by nie przyjechać zbyt szybko – bądź kilka minut wcześniej i postaraj się wykorzystać ten moment na przygotowanie do spotkania. Dzięki temu przebiegnie ono sprawniej i omówicie więcej spraw.

7. Przed oficjalnym rozpoczęciem

Dobrym pomysłem jest osobiste porozmawianie jeszcze przed rozpoczęciem spotkania. Dzięki takiej krótkiej rozmowie poznacie się lepiej, co korzystnie wpłynie na przebieg późniejszych ustaleń. Miej na uwadze to, że możecie zbudować długoterminowe relacje biznesowe.

 

blog 2

8. Komunikacja

Zachowaj spokój, trzymaj nerwy na wodzy i uważaj, by stres nie spowodował, że będziesz mówił zbyt wiele i zachowywał się irracjonalnie. Pamiętaj, jaki jest cel spotkania i mów na temat. Nie przerywaj swojemu rozmówcy i unikaj konfliktów.

9. Po spotkaniu

Pamiętaj, by po spotkaniu napisać mailowe podsumowanie i zawrzeć w nim wszystkie ustalenia. Zaproponuj też kolejne spotkanie, podczas którego będziecie kontynuować rozmowę, przekazywać rekomendacje i poznawać swoje firmy.

 

O czym rozmawiać i jakie zadawać pytania?

Poniżej znajdziesz listę skutecznych pytań do zadania w trakcie spotkania 1 na 1. Możesz wykorzystać je także podczas networkingu, na spotkaniu grupy lub innych wydarzeniach biznesowych, w których będziesz brał udział. Tematy ściśle związane z biznesem czy firmą nie muszą być jedynym przedmiotem Waszych rozmów. Możecie także poruszać kwestie takie, jak: rodzina, zainteresowania, pasje czy sposób spędzania wolnego czasu, by pogłębiać swoje relacje i zwiększyć zaufanie.

– Jaką firmę prowadzisz?

– Jaka jest Twoja grupa docelowa?

– Jakich klientów ostatnio obsługiwałeś?

– Kto jest dla Ciebie najlepszym klientem?

– Dlaczego zdecydowałeś się na prowadzenie biznesu?

– Jaki jest Twój najbardziej popularny produkt lub usługa?

– W jaki sposób generujesz swój biznes?

– Co odróżnia Cię od konkurencji?

– Co najbardziej podoba Ci się w Twojej pracy?

– Co nowego wprowadziłeś ostatnio do swojej firmy?

– Jakie zmiany zaszły w Twojej firmie w ciągu ostatniego miesiąca?

– Jakie jest obecnie największe wyzwanie stojące przed Tobą i Twoim biznesem?

 

Podsumowanie

Spotkania 1 na 1 to bardzo dobry sposób na poznanie wszystkich Członków Twojej Grupy BNI, zbudowanie zaufania oraz poszerzenie sieci kontaktów. Pamiętaj, by zawsze przygotowywać się do spotkania, dzięki czemu wyniesiesz z niego jak najwięcej korzyści dla swojego biznesu i członkostwa w BNI. Życzymy owocnych i udanych spotkań!

 

Zapamiętaj: